02 stycznia 2024

Mapa do celów projektowych

Masz już działkę, która znajduje się na terenach przeznaczonych pod budownictwo, więc czas rozpocząć inwestycję. Jednym z pierwszych kroków jest uzyskanie mapy do celów projektowych. W procesie inwestycyjnym, na różnych jego etapach, korzystamy z czterech głównych rodzajów map. Takimi mapami są: mapa zasadnicza, mapa ewidencyjna, mapa do celów projektowych, geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza obiektów budowlanych.

 

 

Jedną z najważniejszych informacji, o której należy wspomnieć już na wstępie, jest to, że mapę do celów projektowych zawsze wykonuje uprawniony geodeta. Opracowana przez geodetę mapa do celów projektowych jest mapą zawierającą wszystkie najważniejsze i aktualne informacje o działce, jej uzbrojeniu i jej konfiguracji. Wszystkie informacje zawarte na mapie są sprawdzone i zweryfikowane przez geodetę na terenie działki, dlatego bardzo często spotkać się możemy się także z pojęciem “aktualna mapa”.

 

Co to jest mapa do celów projektowych?

 

Mapa do celów projektowych jest bazą dla sporządzenia przez projektanta Projektu Zagospodarowania Działki lub Terenu, czyli wskazania położenia budynku, dojść i dojazdów, miejsc postojowych, terenów zielonych, miejsc segregacji odpadów i innych urządzeń niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania budynku.

Mapa do celów projektowych to opracowanie kartograficzne, zawierające informacje związane z uzbrojeniem terenu (treść mapy zasadniczej), informacje niezbędne do opracowania dokumentacji projektowej (np. projektu zagospodarowania działki czy ogólnie projektu budowlanego) - linie zabudowy, linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu, ustalone w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego.

Tak przygotowana mapa opieczętowana musi zostać odpowiednią pieczęcią (klauzulą urzędową) potwierdzająca, prawidłowość jej wykonania. Materiały wstępne, na bazie których jest wykonana mapa, geodeta pobiera z powiatowego ośrodka dokumentacji geodezyjnej, są one następnie weryfikowane w terenie, przy wykonaniu innych pomiarów geodezyjnych.

Tak więc mapa do celów projektowych jest sporządzana przez uprawnionego geodetę w oparciu o mapę zasadniczą i zawiera te same informacje co mapa zasadnicza. 

Mapę zasadniczą nieaktualizowaną można zakupić w powiatowym ośrodku dokumentacji, koszt mapy zasadniczej określony jest w przepisach i zależy od skali mapy oraz jej zakresu. Niestety ważność mapy nie jest ustalona, zależy od prac budowlanych wokół naszej działki, związanych ze zmianą np. uzbrojenia terenu lub zabudową okolicznych sąsiadujących działek.

Tak więc mapa, na której opracowujemy projekt zagospodarowania terenu, musi być aktualna, poprzez sprawdzenie jej i zweryfikowanie na terenie działki.

Mapa do celów projektowych zawiera oprócz podanych powyżej treści, jeszcze jedną bardzo ważną informację, związaną z ukształtowaniem naszej działki, jej konfiguracją. Przedstawiane one są na mapie po dokonaniu pomiarów na jej terenie, pomiarów na gruncie, jako warstwice (linie łączące punkty o takiej samej wysokości w stosunku do przyjętego poziomu bazowego) lub pikiety geodezyjne (w przypadku terenu o małej różnicy poziomów).

W zależności od celu wykorzystania mapy, skala mapy może być różna. Dla celów projektowych związanych z budową budynków skala mapy wynosi 1:500, dla budowy uzbrojenia terenu 1:1000.

 

Jak wygląda i co zawiera mapa do celów projektowych?

 

Mapa do celów projektowych, którą wykonuje uprawniony geodeta w skali 1 : 500, zawiera wszystkie informacje z zakresu mapy zasadniczej i dodatkowo określa ukształtowanie terenu w formie poziomic lub w formie określenia rzędnych wysokości siatki punktów tzw. pikiet. W przypadku mapy sporządzanej dla potrzeb budowy domu jednorodzinnego zwykle (ale nie zawsze) jest wykonana na formacie A3 (297 x 420 mm), a gdy konieczne jest pokazanie dalszych, oddalonych od działki obszarów, przygotowywana jest na formacie większym. Mapa do celów projektowych musi być opatrzona klauzulą potwierdzającą przyjęcie wyników prac geodezyjnych do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Mapa do celów projektowych zawiera również precyzyjne określenie działki lub działek, których dotyczy wraz z podaniem obrębu ewidencyjnego i jednostki ewidencyjnej, w której ta działka lub działki są zlokalizowane. Zawiera również określenie skali mapy, która zawsze wynosi 1:500, a także dane wykonawcy mapy wraz z  numerem zgłoszenia tych prac geodezyjnych. Mapa do celów projektowych musi również określić kierunek północny, mimo że w większości przypadków mapy te są zorientowane stroną północną „do góry” mapy, ale nie jest to zasada nieprzekraczalna i bywają mapy zorientowane inaczej, ale zawsze z określeniem kierunku północnego w formie strzałki. Na ogół mapa zasadnicza zawiera również legendę, która precyzuje rodzaje linii (przerywana, ciągła itp.) i definiuje, co oznaczają. Z mapy do celów projektowych możemy odczytać, jakie jest przeznaczenie w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego naszej działki, jeżeli jest ona objęta takim planem.

 

 

Gdzie uzyskać mapę do celów projektowych?

 

Pierwsze pytanie związane z mapą do celów projektowych to z pewnością: skąd wziąć mapę do celów projektowych? Mapę tę można uzyskać, zlecając jej wykonanie uprawnionemu geodecie. Po takim zleceniu geodeta zgłasza planowane prace geodezyjne i otrzymuje (odpłatnie) materiały z Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego niezbędne do wykonania zlecenia, w tym przypadku mapy do celów projektowych. Geodeta dokonuje niezbędnych pomiarów terenowych na działce i w jej najbliższym otoczeniu. Na bazie otrzymanych materiałów oraz dokonanych pomiarów terenowych opracowuje i wykonuje mapę. Mapa do celów projektowych musi być opatrzona klauzulą, potwierdzającą przyjęcie wyników prac geodezyjnych do Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego. Taka mapa opatrzona klauzulą staje się dokumentem, pozwalającym projektantowi przystąpić do opracowywania Projektu zagospodarowania działki.

 

Ile kosztuje mapa do celów projektowych?

 

Cena uzyskania mapy do celów projektowych jest uzależnione od obszaru objętego opracowania oraz od stopnia zurbanizowania terenu. W przeciętnych warunkach cena ta mieści się pomiędzy 800 zł a 1200 zł. Oczywiście podany przedział cenowy dotyczy przypadku typowego dla jednej działki z typowym otoczeniem dla potrzeb budowy domu jednorodzinnego. Jeżeli mapa ma objąć duży teren na potrzeby realizacji większych obiektów lub zespołu domów mieszkalnych, ceny będą wyższe. Cena więc zależy od naszej umowy z geodetą na określony zakres prac. Ceny różnią się w zależności od ruchu budowlanego w danym terenie.

W związku z procedurą uzyskania przez geodetę niezbędnych do sporządzenia mapy materiałów z Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego, konieczności dokonania pomiarów w terenie oraz uzyskania wspomnianej powyżej klauzuli, czas konieczny na otrzymanie gotowej mapy do celów projektowych może wynieść od zlecenia nawet sześć tygodni. Warto o tym pamiętać, planując swój harmonogram działań.

 

 

 

 

 

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.